Dr. Túrós András: A Határvédelmi Tagozat a polgárőrség büszkesége
Kibővített elnökségi ülést tartott az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) Határvédelmi Tagozata november 9-én szombaton, a lajosmizsei Tanyacsárdában. Az elnökségi ülésen beszámolók hangzottak el a vármegyei határvédelmi feladatok teljesítéséről, a migrációs helyzet alakulásáról, de első kézből származó információk hangzottak el a jövő évi költségvetésről és a szervezetet érintő tervekről.
Csorba Sándor, a Határvédelmi Tagozat elnöke számolt be előadásában a tagozat idei feladatairól. Elhangzott, hogy 124 egyesülettől 2436 határvédelmi polgárőr lát el szolgálatot a Schengeni külső és belső határon, illetve mélységi területen. Idén eddig több mint 100 ezer szolgálati órát teljesítettek a határvédelemben a polgárőrök, ebből a rendőrséggel közös szolgálat több mint 20 ezer óra.
Csorba Sándor kihangsúlyozta, hogy jelenleg a migrációs nyomás jelentősen csökkent az előző esztendeihez képest: a tavalyi csaknem 13 ezres visszatartással szemben idén eddig 1030 ilyen eset történt. 801 fő esetében történt kutatásban-keresésben való részvétel a rendőrség felkérésére, illetve 662 esetben tettek jelzést a határvédelmi polgárőrök a rendőrség felé. Így összesen 1831 fő elfogásához nyújtottak segítséget a határvédelemben dolgozó polgárőrök az év ezen szakáig.
A számok ilyen csökkenése azonban a szerb partnerrel történt megállapodásnak köszönhető, és a határszolgálat biztosítása továbbra is kiemelten fontos – hangsúlyozta a tagozati elnök, hozzátéve, hogy ha egy komoly migrációs nyomás keletkezik, az akár kikerülheti a szerb határt, Csongrád-Csanád vármegye és Bács-Kiskun vármegye bizonyos szakaszait jelentő főirányt, és Horvátország felé mehet. Az elnök arról is beszélt, hogy új egyesületek is jelezték csatlakozási szándékukat a tagozathoz.
Csorba Sándor kiemelte, hogy a határvédelem mellett az OPSZ szakmai programja szerint csatlakozott az illegális hulladéklerakók felszámolásáért életre hívott Tisztítsuk meg a határövezetet projekthez. Ennek keretében a lerakók felderítésében és felszámolásában a Schengeni külső határövezetben a tagozat 51 egyesületétől 1168 polgárőr működött közre. A szerb határterületen pedig 33 egyesülettől 679 polgárőr. Emellett hangsúlyosan kivették részüket a dunai árvízvédelemben is a határvédelmi polgárőrök, és természetesen ezek mellett alapfeladataikat is ellátták – zárta prezentációját a tagozati elnök.
Ezt követően a polgárőrök tevékenységéről adtak beszámolót a tagozat elnökségének tagjai, illetve a tagegyesületek jelenlévő képviselői. Az eseményen részt vett dr. Fekecs Dénes, az OPSZ általános és stratégiai elnökhelyettese, dr. Szigeti László gazdasági és pénzügyi elnökhelyettes, valamint Szabó Zoltán szakmai elnökhelyettes.
Balkó Levente rendőr ezredes, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság határrendészeti szolgálatvezetője és Bodor László rendőr alezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Szolgálatának megbízott vezetője is beszámolt az idei tapasztalatokról, kiemelve a csökkenő migrációs nyomást, és a rendkívül szervezetté vált embercsempész tevékenységet. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenleg tapasztalható csökkenés köszönhető a szerb féllel kötött megállapodásnak. Mindkét vezető megköszönte a határrendészeti polgárőrök nélkülözhetetlen munkáját, amivel hozzájárulnak a határvédelemhez.
Dr. Túrós András, az OPSZ elnöke méltatta szakmai fórum színvonalát, köszönetét és nagyrabecsülését fejezve ki a határrendészeti polgárőrök munkája, valamint a tagozat tevékenysége iránt. Az elnök kiemelte: a tagozat a polgárőrség büszkesége, hiszen nyolc éve prosperál és töretlenül fejlődik.
A siker egyik fontos alkotóeleme a határvédelem iránti társadalmi és kormányzati igény, ami ennek megfelelően alapfeladattá vált a határok védelme a polgárőrség számára. Az elnök szerint vannak olyan egyesületek, melyek már mintegy határőr őrsként működnek, hiszen olyan mértékű migrációs nyomással szembesültek, továbbá hangsúlyozta a tagozat és az tagozati elnök nélkülözhetetlen szervező munkáját.
Dr. Túrós András rámutatott: Az elmúlt időszakban csökkent a migrációs nyomás, de bármikor kialakulhat rendkívüli helyzet, amire készen kell állnia a polgárőrségnek. Az elnök megfogalmazta azt a kérést, hogy a polgárőrök vegyék ki részüket a külterületi jogsértések általános megelőzéséből. Fontos célként jelölte meg továbbá a mezőőrökkel való szorosabb kapcsolat kialakítását, melyet az agrártárca is szorgalmaz.
A jövőt illetően az elnök elmondta, hogy kidolgoznak egy gyermek- és ifjúságvédelmi programot. Ehhez kapcsolódóan a Közlekedéstudományi Intézet közreműködésével regionális fórumokat szervez majd az OPSZ: közlekedési és balesetmegelőzési célja mellett itt hirdetik meg a gyermek- és ifjúságvédelmi programot is.
Túrós András a jövő évi költségvetésről elmondta, hogy még nem tudnak biztosat a számokat illetően.
December 1-el az elnök bevezeti a járási koordinátorok jutalmazását. A nettó 100 ezer forint jutalmat évente 10 személy kaphatja. Először az idei karácsonyi ünnepségen ítélik oda a díjat. Ezzel a járási koordinátorok munkájának fontosságára irányítja a figyelmet dr. Túrós András. Végül az egyesületi érdekképviseleti rendszer kialakításának szükségességéről szólt az OPSZ elnöke.
Kép és Szöveg: Horváth Péter