Miért szűnik meg egy polgárőr egyesület?

2024.11.08

Az OPSZ elnöke azt javasolja a Felügyelő Bizottságnak, hogy a jövőben vizsgálja meg, hogy milyen okok vezetnek egy-egy polgárőr egyesület megszűnéséhez – hangzott el a testület közelmúltban megtartott ülésén.

Az OPSZ Felügyelő Bizottságának tagjai legutóbbi ülésükön első napirendként meghallgatták dr. Túrós András tájékoztatóját a polgárőrség jelenlegi helyzetéről. Az OPSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a polgárőrség országosan alapvetően rendben, jól működik. Az egyesületek aktívak, számos helyen kiemelkedő eredményeket érnek el, amelyeket az állami és a helyi önkormányzati és a rendészeti vezetők is elismernek.

"A polgárőrség magas szintű állami elismerését az is jelzi, hogy Pintér Sándor belügyminiszter részt vett az OPSZ Küldöttgyűlésén és a kormány nevében köszönetét fejezte ki, miközben aktuális biztonsági feladatokat is megfogalmazott – emlékeztetett dr. Túrós András.

Az OPSZ elnöke elmondta, az elmúlt időszakban a szövetség valamennyi belső szabályzatát hozzáigazította a februárban módosult polgárőr törvényhez. Ezek közül kiemelkedik a "drón szabályzat" amely az új technika használatát szabályozza.

A polgárőrség szervezeti, testületi élete is megfelel a hagyományoknak. Az elnökségi értekezletek jelenléti es online formában is összehívhatók, a döntések egy része távszavazásos módon történt. "Sajnos van 2-3 elnökségi tag, akik nem mindig gyakorolják választott funkciójukból adódó kötelességeiket" – tájékoztatott az elnök, aki arról is beszámolt, hogy öröm, hogy 28 új polgárőr egyesület alakult. Sajnálatos módon azonban legalább 20 polgárőr egyesület megszűnt. Az OPSZ elnöke ezért azt javasolta, hogy a megszűnések okait a Felügyelő Bizottság vizsgálja meg, a megállapításait pedig elemezzék ki.

"Szintén örömteli, hogy 2873 új polgárőrrel nőtt a létszámunk idén, akik közül 541 fő ifjú polgárőr. A felvételben az új egyesületek megalakításához hasonlóan Pest vármegye jeleskedett" – mondta dr. Túrós András, aki azonban azt sem rejtette véka alá, hogy bár a polgárőrmozgalom egysége megvan, de kisebb "hajszálrepedéseket" lehet tapasztalni, főleg egy tucat egyesület és 3-4 vármegyei szövetség közötti kapcsolatban.

Az OPSZ elnöke a polgárőrség idei szakmai munkájából az illegális hulladéklerakók felderítésének programját emelte ki. A projektben mintegy 1.000 egyesület, 26.000 polgárőre vizsgázott jelesre, a 15.000 köbméter hulladék felderítésével és nagy részének összegyűjtésével.

Az elnök kiemelte, a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezést, amelyben naponta mintegy 1.000 polgárőr vett részt. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország Kormánya a védekezésben részt vett polgárőrök munkáját nemcsak erkölcsileg, hanem anyagilag is elismeri.

Dr. Túrós András a jövő év feladatairól szólva elmondta, 2025-ben az "Arccal az egyesületek felé" programon túl készülőben van a polgárőrség gyermek és ifjúsági programja. A programot 2025 januárjában indítja el az OPSZ az országjárás első helyszínén, Sátoraljaújhelyen.

A Felügyelő Bizottság a továbbiakban megtárgyalta az OPSZ leltározási helyzetét. Mint elhangzott, a leltározás összességében megtörtént, az eseti hiányosságok azonban igénylik a vármegyei Felügyelő Bizottságok aktívabb ellenőrzését.

A költségvetés időarányos teljesítéséről dr. Endrődi István, gazdasági igazgató számolt be. Az OPSZ gazdálkodásával kapcsolatosan elmondta, a pénzeszközök felhasználása időarányos, a szövetség megfelelő tartalékkal rendelkezik az év hátralévő részére. Az egyesületek támogatásának kiutalása szinte 100 százalékosan megtörtént. Az OPSZ likviditási helyzete a szervezet stabil gazdálkodását mutatja.

Az ülés végén dr. Túrós András megfontolásra javasolta, hogy a Felügyelő Bizottság a jövőben az ellenőrzéseit követően, néhány esetben élhessen szankcióval.

Bakonyi Ágnes