Tisztelgés dr. Kopácsi Sándor sírjánál
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából a kegyelet és megemlékezés koszorúit helyezték el dr. Kopácsi Sándor nyugalmazott rendőr altábornagy és felesége sírjánál dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, a szervezet alapítói, az elnökség, valamint az egyesületek képviselői október 31-én, Budapesten, az Új Köztemető 300-as parcellájában.
Dr. Kopácsi Sándor 1956-ban, a forradalom és szabadságharc kitörésekor Budapest rendőrfőkapitányaként a tüntetők mellé állt, emiatt a Nagy Imre perben életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek. 1963-as szabadulása után Kanadába emigrált és csak a rendszerváltáskor tért haza. Itthon jogi, erkölcsi, anyagi kárpótlásban részesült és altábornaggyá léptették elő, és az éppen akkor megalakult Országos Polgárőr Szövetség első elnökének választották.
Dr. Túrós András, aki akkor belügyminiszter-helyettesként országos rendőrfőkapitány volt, mindenben segítette a hazatérő Kopácsi Sándort. Számtalan átbeszélgetett óra után barátság alakult ki köztük, végül a sors úgy hozta, hogy dr. Túrós András követte az OPSZ elnöki székében az 1997-ben lemondott és Kanadába visszatérő Kopácsi Sándort.
Az október 31-i megemlékezésen elmondott rövid beszédében dr. Túrós András hősnek nevezte Kopácsi Sándort, aki – mint fogalmazott – Budapest rendőrfőkapitányaként a forradalom kitörésekor tömegoszlatásra kapott parancsot, és arra, szükség szerint használjanak fegyvert is. Kopácsi megtagadta ezt a parancsot, ezzel elkerülte a vérontást, sőt a tüntetők oldalára állt amire élete végéig büszke volt. "
Tisztelni kell azért, hogy a nép ellen nem használt fegyvert, nem adott utasítást a fegyverhasználatra" – fogalmazott az elnök. Dr. Túrós András szerint Kopácsi nagy érdeme emellett a Nemzetőrség megalakításában való részvétel és a szervezet ellátása fegyverekkel.
"De számunkra a legnagyobb érdeme, hogy Kopácsi a hazatértekor jelezte, bekapcsolódna a hazai bűnmegelőzésbe, amely területen Kanadában sok tapasztalatot szerzett – például a SZEM Mozgalmat szerette volna megvalósítani. Tulajdonképpen Kopácsi a mi felkérésünkre "belenőtt" a polgárőrségbe, amikor egymás után jöttek létre az önvédelmi csoportok. Őt kértük fel a vezetésre, mint egy olyan személyt, aki politikailag, szakmailag és emberileg is alkalmas volt arra, hogy önkéntesekkel foglalkozzon"- emlékezett vissza dr. Túrós András, majd hozzátette, Kopácsi Sándor, az akkori alapítókkal nagyon gyorsan átalakította az önvédelmi szervezeteket polgárőrséggé.
"Kopácsinak elévülhetetlen érdeme van a polgárőrség létrejöttében, mert ha akkor, a még törékeny demokrácia idején nem találunk egy ennyire megfelelő személyt, a polgárőrségnek minden bizonnyal nem lett volna a mostanihoz hasonló országos szerveződése és nem alakult volna ki a mi mozgalmunk" – fogalmazott az OPSZ elnöke.
Dr. Túrós András beszédét követően a kegyelet és megemlékezés koszorúit helyezte el dr. Kopácsi Sándor nyugalmazott rendőr altábornagy és felesége sírjánál az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége nevében dr. Túrós András elnök, Markos György, kommunikációs elnökhelyettes és dr. Tóth Gábor igazgatási alelnök.
A vármegyei polgárőr szövetségek képviseletében koszorút helyezett el Cseh István, a Fejér Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke, Márton Zoltán elnöki tanácsadó és Ábele Márton, a Fejér Vármegyei Polgárőr Szövetség Felügyelő Bizottságának elnöke, Csókakő Község Polgárőr Egyesülete elnöke.
A polgárőr tagegyesületek nevében koszorút helyezett el: Héjjas János, a Katonatelepi Polgárőrség Egyesület elnöke és Novák Zoltán, a Kecskeméti Polgárőrség Egyesület elnöke.
Szöveg: Bakonyi Ágnes
Fotó: Mókus Róbert