Több mint 122 ezer órában védték a határt tavaly a polgárőrök

2024.01.28

Kecskeméten tartotta meg elnökségi ülését az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) Határvédelmi Tagozata január 27-én, szombaton. A Tagozat értékelte az előző év eredményeit, és meghatározta az idei feladatokat, valamint szó esett a 2024-es gazdálkodás aktualitásairól is.

Csorba Sándor, a Határvédelmi Tagozat elnöke, egyben a Bács-Kiskun Vármegyei Polgárőr Szövetség elnökhelyettese a tavalyi év legfontosabb statisztikai adataival kezdte beszámolóját. Elmondta, hogy összesen 10.323 polgárőr több mint 122 ezer órában látott el határvédelmi szolgálatot 2023-ban. A rendőrséggel közösen több mint 25 ezer szolgálati órát töltöttek a határvédelemben részt vevő polgárőrök. Országosan 100.138 illegális határátlépőt fogtak el a hatóságok, ebből mintegy 15 ezer fő elfogásában a polgárőrök is közreműködtek, ez az összes eset 14 százaléka, amely egy becsülendő szám. Nem beszélve a több mint 2900 alkalommal történt jelzésadásról – hangzott el az adatok ismertetésekor. A két legveszélyeztetettebb határmenti vármegyében, Bács-Kiskunban és Csongrád-Csanádban egyébként több mint 85 ezer migránssal szemben történt rendőrségi intézkedés, ebből 7760 fő elfogásában működtek közre a polgárőrök.

A Határvédelmi Tagozat munkáját 119 egyesülettől 2373 polgárőr segíti – mondta el a Tagozat elnöke. Az előző év jelentős eseményei között említette Csorba Sándor, hogy csapatzászlót kapott a tagozat az OPSZ elnökségétől, és köszönetet mondott a polgárőrök Schengeni határszakasz védelmében betöltött szerepéért, áldozatos munkájáért.

Az elnök emlékeztetett, hogy február 19-től lép hatályba a polgárőrségről szóló törvény azon rendelkezése, miszerint a polgárőrök meglévő alapfeladatai mellé a határvédelem is bekerül. Csorba Sándor arról is szólt, hogy a tavalyi évben kiemelt szerepet kapott az oktatás a tagozatban: Csongrád-Csanádban három alkalommal, Bács-Kiskunban két alkalommal tartottak nagyszabású képzést a határvédelemben résztvevő polgárőröknek.
Csorba Sándor az idei gazdálkodásról is szót ejtett. Kifejtette, hogy Belügyminisztérium az OPSZ-en keresztül biztosítja a finanszírozást, így idén is biztos, stabil gazdálkodás jellemzi majd a határvédelemben szerepet vállaló egyesületeket, és magát a tagozatot is.
A migrációs helyzetről Bodor László rendőr alezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Szolgálatának vezetője tájékoztatta a tagozat elnökségét. A vezető egyebek mellett arról beszélt, hogy jelenleg az elmúlt esztendökhöz képest csekélyebb a migrációs nyomás hazánk déli határszakaszán. Ez nagyrészt a szerbiai oldalon tett intézkedéseknek köszönhető, melyek keretében megerősítették az ottani északi határ védelmét, de jelentős volt hazánkban tavaly a déli szakasz határműszaki fejlesztése is, ami szintén nehezíti az illegális határsértők átkelését. Bodor alezredes kiemelte, hogy az elmúlt években hatalmas volt a migráció nyomása, sokszor több száz fős csapatok igyekeztek jogellenesen hazánk területére lépni. A rendőri vezető köszönetét fejezte ki a polgárőrök áldozatos munkájáért, amivel a határ védelmében, a határmenti települések lakóinak, és mélységi területeken élők biztonságáért végeztek, s végeznek továbbra is.
Szabó Zoltán, az OPSZ szakmai elnökhelyettese, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke egyebek mellett az idei feladatokról beszélt, kiemelve azt, hogy 2024-ben a polgárőrség hangsúlyt fektet a külterületek védelmére és az illegális hulladéklerakás elleni küzdelemre, különös figyelemmel a megelőzésre.
Dr. Fekecs Dénes, az OPSZ általános és stratégiai elnökhelyettese, a Bács-Kiskun Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke elmondta: büszkeség az, hogy a sikeresen működő Határvédelmi Tagozat elnöke egyben a vármegyei szövetség elnökhelyettese, és az egyik tagegyesület elnöke is.

A Tagozat mostani ülésén az elnökség tagjai ismét megerősítették, hogy a határvédelmi feladatokat a polgárőrök az előző évhez hasonlóan, tovább folytatják, együttműködve a hatóságokkal.

.

Szöveg és fotó: Horváth Péter